Creative Arts Winners – Cooking Contests

Congrats Cooks!

The anticipation after every judges’ last bite has paid off, you are a Creative Arts Competition Kitchen Winner. Enjoy every minute as if it were the last bite! Congratulations! Search for your name below.

Cooking Contest Winners

Class Ribbon Name City/State
Class 11 – GLUE A SHOE CONTEST
Lot 1 – BOOT (NOT A PAIR) – ADULTS
GLUE A SHOE CONTEST
1st MARY ANN PAQUIN Red Oak, TX
2nd LISA HANKS Euless, TX
3rd KURT J MIDDELKOOP Richardson, TX
HM BETTY ADAMS Coppell, TX
HM JENNIFER F VOSS Dallas, TX
Lot 2 – HIGH HEELED SHOE(NO PAIRS)ADLT
GLUE A SHOE CONTEST
1st SHANE WALKER Dallas, TX
2nd LISA HANKS Euless, TX
3rd MICHELLE BEAL Dallas, TX
HM ERIN LUCCI Venus, TX
HM ROBIN HOMER Dallas, TX
HM LATARI PRATER Cedar Hill, TX
HM ANN FRANKLIN Lubbock, TX
Lot 3 – SANDAL ‘R FLIP FLOP/NOT A PAIR
GLUE A SHOE CONTEST
1st SHERRY LOU MILLS Dallas, TX
2nd DIANE M WOLFE Dallas, TX
3rd AMY L BURCHETT Melissa, TX
HM DANIELLE DILLOW Dallas, TX
HM ANN FRANKLIN Lubbock, TX
Lot 4 – TENNIS SHOE (NOT A PAIR)-ADLTS
GLUE A SHOE CONTEST, ADULTS
1st ANNE MUSSELMAN Dallas, TX
2nd STAN SOMMERS Arlington, TX
3rd TANNER HARTNETT Dallas, TX
HM MISTY J SHANNON Frisco, TX
HM LATARI PRATER Cedar Hill, TX
Lot 5 – SLIP ON (NOT A PAIR) ADLTS
GLUE A SHOE CONTEST, ADULTS
1st AMY L BURCHETT Melissa, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd SHERI LONG Decatur, TX
HM ANNE MUSSELMAN Dallas, TX
Lot 6 – ‘Y SHOE, NOT A PAIR/JR SECTION
GLUE A SHOE, JUNIOR SECTION
1st LYDIA ENGLAND Dallas, TX
2nd LILY WILSON Garland, TX
3rd CAROLINE E DUGGAN Richardson, TX
HM ALAINA WILSON Garland, TX
HM BROOKELYN DAVIDSON Fort Worth, TX
HM SILAS SMITH Mesquite, TX
Class 12 – PUMPKIN DECORATING
Lot 1 – DECORATED – PUMPKIN DECORATING
PUMPKIN DECORATING, ADULTS – 18 & OVER
1st LATARI PRATER Cedar Hill, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
HM REGINA L FARRIS Forney, TX
Lot 2 – CARVED – PUMPKIN DECORATING
CARVED – PUMPKIN DECORATING
1st STEVE WILT QUINLAN, TX
2nd JUNE CHAMBERS MESQUITE, TX
Lot 3 – DECORATED-PUMPKIN DEC, JUNIORS
DECORATED- PUMPKIN, JUNIORS
1st HAILEY M DUGGAN Richardson, TX
2nd CLAIRE E CATON Richardson, TX
3rd MICHAEL HARMON Sunnyvale, TX
Lot 4 – CARVED – PUMPKIN DEC. JRS
CARVED – PUMPKIN DECORATING. JRS
1st WILL MABUS Dallas, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW- PUMPKIN DECORATI
BEST OF SHOW – PUMPKIN DECORATING ADLTS
1st LATARI PRATER Cedar Hill, TX
Class 13 – CAKE CONTEST
Lot 1 – CARROT – CAKE CONTEST LAYERED
CAKE CONTEST – CARROT LAYERED
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd TERRI HAMLETT Alvarado, TX
3rd JADE TUNSTALL-STEGEMEIR Allen, TX
HM SUE RAINEY Pottsboro, TX
Lot 2 – SPICE CAKE-CAKE CNST-LAYERED
SPICE CAKE – CAKE CONTEST – LAYERED
1st RENEE ENGLISH Coppell, TX
2nd DEBRA OFSTAD-SEALS Dallas, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
HM GLENDA CURRY Trophy Club, TX
HM JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Lot 3 – WHITE CAKE (NO YOLKS) -LAYERED
CAKE CONTEST – WHITE (NO YOLKS) – LAYERE
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd CATHERINE SMITH Fort Worth, TX
3rd JILL BAKER Little Elm, TX
HM ANNA JOHNSON KELLER, TX
HM RENEE ENGLISH Coppell, TX
Lot 4 – YELLOW CAKE – LAYERED
CAKE CONTEST – LAYERED YELLOW
1st PAIGE D HOYT Weatherford, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
3rd KATE S ROVNER PLANO, TX
HM ANNA JOHNSON KELLER, TX
Lot 5 – ANGEL FOOD-LOAF, BUNDT R SHEET
CAKE CONTEST – ANGEL FOOD
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd SARA J SMITH Arlington, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 6 – CARROT -LOAF,BUNDT,R SHEET
CARROT -LOAF,BUNDT,R SHEET CAKE CONTEST
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
2nd EVA MARIE GRAF Forney, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 7 – NUT CAKE – LOAF,BUNDT R SHEET
NUT CAKE-LOAF,BUNDT R SHEET, CAKE CNST
1st DIANA PRAUSE Georgetown, TX
2nd KATE S ROVNER PLANO, TX
3rd KAREN WOO Plano, TX
HM EVA MARIE GRAF Forney, TX
HM TERRI HAMLETT Alvarado, TX
Lot 8 – POUND, LOAF,BUNDT R SHEET
CAKE CONTEST
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd BOBBIE SIMS Waxahachie, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
HM BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Lot 9 – SPICE – LOAF,BUNDT R SHEET
CAKE CONTEST – SPICE LOAF,BUNDT R SHEET
1st CANDICE HAUN Highland Villag, TX
2nd CURTIS YOUNG Dallas, TX
3rd CINDY SEEBER Grand Prairie, TX
Lot 10 – SWEET ROULADE (CAKE ROLL)
CAKE CONTEST, SWEET ROULADE (CAKE ROLL)
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd SUZY CRAVENS Coppell, TX
3rd SHIRLIE KUNIMOTO Frisco, TX
Lot 11 – UPSIDE-DOWN CAKE,LOAF,BUNDT,
CAKE CONTEST
1st DIANA PRAUSE Georgetown, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
3rd CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 12 – FRUIT CAKE – LIGHT OR DARK
FRUIT CAKE – LIGHT OR DARK, CAKE CONTEST
1st RENEE ENGLISH Coppell, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW- CAKE CONTEST
CAKE CONTEST BEST OF SHOW
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
Class 14 – TEX-MEX CONTEST
Lot 1 – SALSA – TEX MEX CONTEST
TEX-MEX CONTEST – SALSA
1st JOHN B DUNKIN Dallas, TX
2nd JACK ALLEN DALLAS, TX
3rd NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
Lot 2 – PARTY FOODS – TEX MEX
PARTY FOODS – TEX MEX
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd ROBERTA SIGEL Dallas, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 3 – SALAD – TEX MEX CONTEST
SALAD – TEX MEX CONTEST
1st SUZY CRAVENS Coppell, TX
2nd JOSE A ARRIAGA Fate, TX
3rd JOSIE WRIGHT Dallas, TX
Lot 4 – SOUP – TEX MEX CONTEST
SOUP – TEX MEX CONTEST
1st EILEEN DAVIS HEATH, TX
2nd JADE TUNSTALL-STEGEMEIR Allen, TX
3rd JESSIE NEWCOMB Bedford, TX
Lot 5 – CHILI – TEX MEX CONTEST
CHILI TEX MEX CONTEST
1st CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
2nd JESSIE NEWCOMB Bedford, TX
3rd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
HM JUANITA C VASQUEZ Carrollton, TX
Lot 6 – ENTREE – TEX MEX CONTEST
ENTREE – TEX MEX CONTEST
1st EILEEN DAVIS HEATH, TX
2nd JOSIE WRIGHT Dallas, TX
3rd JILL SPEARS Prosper, TX
HM SHERI LONG Decatur, TX
Lot 7 – TACOS – TEX MEX CONTEST
TACOS – TEX MEX CONTEST
1st WADE DAVIS Rockwall, TX
2nd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
3rd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Lot 8 – DESSERT – TEX MEX CONTEST
DESSERT- TEX MEX CONTEST
1st NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd EILEEN DAVIS HEATH, TX
3rd JADE TUNSTALL-STEGEMEIR Allen, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-TEX MEX CONTEST
BESTOF SHOW-TEX MEX CONTEST
1st JOHN B DUNKIN Dallas, TX
Class 15 – EXTREME PORK
Lot 1 – APPETIZER – SPAM, EXTREME PORK
APPETIZER – SPAM, EXTREME PORK
1st STEVE WILT QUINLAN, TX
2nd NOAH X MENDEZ Denton, TX
3rd ROBERT R CROOK DALLAS, TX
Lot 2 – ENTREE – SPAM, EXREME PORK
ENTREE, SPAM, EXTREME PORK
1st SHERI LONG Decatur, TX
2nd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
3rd SAM FINN Dallas, TX
Lot 3 – APPETIZER – HAM, EXTREME PORK
APPETIZER – HAM, EXTREME PORK
1st SALLY MUHL Sunnyvale, TX
2nd NOAH X MENDEZ Denton, TX
3rd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
Lot 4 – ENTREE, HAM, EXTREME PORK
ENTREE, HAM, EXTREME PORK
1st EILEEN DAVIS HEATH, TX
2nd ROBERTA SIGEL Dallas, TX
Lot 5 – APPETIZER, SAUSAGE,EXREME PORK
APPETIZER, SAUSAGE,EXREME PORK
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
HM PRISCILLA BRAWNER Dallas, TX
Lot 6 – ENTREE, SAUSAGE, EXTREME PORK
ENTREE, SAUSAGE, EXTREME PORK
1st SUZY CRAVENS Coppell, TX
2nd SAM FINN Dallas, TX
3rd ROBERT R CROOK DALLAS, TX
Lot 6000 – BESTOF SHOW, EXTREME PORK
BEST OF SHOW, EXTREME PORK
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Class 16 – FARM-TO-FORK
Lot 1 – CARROTS – FARM-TO-FORK
CARROTS – FARM-TO-FORK
1st VICKI A CARLISLE Dallas, TX
2nd ERIN LUCCI Venus, TX
3rd TIFFANY DUNKIN Rockwall, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 2 – CORN – FARM-TO-FORK
CORN – FARM-TO-FORK
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd ERIN LUCCI Venus, TX
3rd SARA J SMITH Arlington, TX
HM DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
Lot 3 – EGGPLANT – FARM-TO-FORK
EGGPLANT – FARM-TO-FORK
1st PEGGY GARMON Rowlett, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Lot 4 – POTATOES – FARM-TO-FORK
POTATOES – FARM-TO-FORK
1st BROOKE REYNOLDS Desoto, TX
2nd NATALIE KAUDER Frisco, TX
3rd SHANNON SAVINS Dallas, TX
HM ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 5 – SQUASH – FARM-TO-FORK
SQUASH – FARM-TO-FORK
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd SARA J SMITH Arlington, TX
3rd JOHN B DUNKIN Dallas, TX
HM VICKI A CARLISLE Dallas, TX
Lot 6 – TOMATOES – FARM-TO-FORK
TOMATOES – FARM-TO-FORK
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd NATALIE KAUDER Frisco, TX
3rd ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 7 – BREAKFAST CASSEROLE
BREAKFAST CASSEROLE, FARM-TO-FORK
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd JULIANA BLACK GARLAND, TX
3rd ROBERT R CROOK DALLAS, TX
Lot 8 – DESSERT-FARM-TO-FORK
DESSERT-FARM-TO-FORK
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd RENEE ENGLISH Coppell, TX
3rd SARA J SMITH Arlington, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-FARM-TO-FORK
BEST OF SHOW-FARM-TO-FORK
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Class 17 – HONEY, THE MAGIC INGREDIENT
Lot 1 – ANY DISH USING HONEY, TX BKPRS
HONEY “THE MAGIC INGREDIENT” CONTEST
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd MISTY J SHANNON Frisco, TX
HM MARC MORELLI Colleyville, TX
Class 19 – CHOCOLATE CONTEST
Lot 1 – BROWNIE – CHOCOLATE CONTEST
BROWNIE – CHOCOLATE CONTEST
1st ANNA JONES COPPELL, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 2 – CHOCOLATE BARS-CHOCOLATE CNST
CHOCOLATE BARS – CHOCOLATE CONTEST
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd JILL SPEARS Prosper, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
Lot 3 – CHOCOLATE LAYER CAKE
CHOCOLATE CONTEST
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 4 – CHOCOLATE MOUSSE R PUDDING
CHOCOLATE CONTEST
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd SUE RAINEY Pottsboro, TX
3rd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
Lot 5 – CHOCOLATE ANGEL FOOD CAKE
CHOCOLATE CONTEST
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Lot 6 – CHOCOLATE SHEET CAKE
CHOCOLATE CONTEST
1st JILL SPEARS Prosper, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
HM JOHN ROACH Southlake, TX
HM JOY H PARKER Palmer, TX
Lot 7 – CHOCOLATE TART
CHOCOLATE TART – CHOCOLATE CONTEST
1st ANNETTE VALDEZ BURLESON, TX
2nd CHAYLA R BARLOW Dallas, TX
3rd JILL SPEARS Prosper, TX
HM ANNA JONES COPPELL, TX
Lot 8 – FLOURLESS CHOCOLATE CAKE
FLOURLESS CHOCOLATE CAKE – CHOCOLATE
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd RENEE ENGLISH Coppell, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
Lot 9 – SPECTACULAR CHOCOLATE DESSERT
SPECTACULAR CHOCOLATE DESSERT
1st LYUDMYLA M ERWIN Garland, TX
2nd TIFFANY DUNKIN Rockwall, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
HM JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
HM TERRI HAMLETT Alvarado, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW CHOCOLATE CONTEST
BEST OF SHOW CHOCOLATE CONTEST
1st LYUDMYLA M ERWIN Garland, TX
Class 18 – BLACK JAR / POLISHED JAR HONEY
Lot 1 – HONEY – POLISHED HONEY
HONEY CNST- POLISHED TX BEEKEEPERS CNST
1st DAVID S SEBASTIAN Garland, TX
2nd STEVEN B POOL The Colony, TX
3rd CHRIS JONES Longview, TX
Lot 2 – HONEY CONTEST, BLACK JAR
HONEY CONTEST, BLACK JAR TX BEEKEEPERS
1st MARY ANN ALLEN Richardson, TX
2nd DANIEL BRANTNER Plano, TX
3rd SUSAN ZIMMER Allen, TX
Class 20 – SANDWICH WITH A TWIST
Lot 1 – FLAT BREAD – SANDWICH
FLAT BREAD SANDWICH-SANDWICH W A TWIST
1st CAROLINE GILES Mesquite, TX
Lot 2 – GROWN UP GRILLED CHEESE
SANDWICH WITH A TWIST- GRILLED CHEESE
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Lot 3 – IT’S A WRAP – SANDWICH W TWIST
IT’S A WRAP – SANDWICH WITH A TWIST
1st JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
2nd CAROLINE GILES Mesquite, TX
3rd NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
Lot 4 – IN A BUN-SANDWICH WITH A TWIST
IN A BUN-SANDWICH WITH A TWIST
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
3rd TURUNE WILLIAMS Melissa, TX
Lot 6000 – BOS-SANDWICH WITH A TWIST
BEST OF SHOW – SANDWICH WITH A TWIST
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
Class 21 – SNAPPY SIDES
Lot 1 – DIPS AND CHIPS-SNAPPY SIDES
DIPS AND CHIPS – SNAPPY SIDES CONTEST
1st NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd ALAN GELL Elkhart, TX
Lot 2 – SALAD – SNAPPY SIDES CONTEST
SALAD – SNAPPY SIDES CONTEST
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd EVA GILES Mesquite, TX
Lot 3 – VEGETABLE-SNAPPY SIDES CONTEST
VEGETABLE-SNAPPY SIDES CONTEST
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd JUDY GELL Elkhart, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-SNAPPY SIDES
BEST OF SHOW – SNAPPY SIDES CONTEST
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
Class 22 – GUESS WHAT’S COOKING COOK-OFF
Lot 1 – SAVORY – GUESS WHAT’S COOKING
GUESS WHAT’S COOKING COOK-OFF
1st HELEN FIELDS Paradise, TX
2nd MINDY NITCHER Dallas, TX
3rd CAROLINE GILES Mesquite, TX
HM PAMELA D WOODBERRY Dallas, TX
Lot 2 – SWEET – GUESS WHAT’S COOKING
SWEET – GUESS WHAT’S COOKING
1st JODI THOMPSON Fort Worth, TX
2nd ROBERT R CROOK DALLAS, TX
3rd ERIN LUCCI Venus, TX
Class 23 – PIE CONTEST
CHOCOLATE – PIE CONTEST
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
3rd CHAYLA R BARLOW Dallas, TX
HM ANNA JOHNSON KELLER, TX
1st SALLY MUHL Sunnyvale, TX
2nd KATE S ROVNER PLANO, TX
3rd CANDICE HAUN Highland Villag, TX
CREAM PIE (NO CHOC.& NO FRUIT) PIE CNST
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd WALTER G LAMB Dallas, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
HM KATE S ROVNER PLANO, TX
HM DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
CHESS PIE – PIE CONTEST
1st DIANNE RAGAIN Dallas, TX
2nd RENEE ENGLISH Coppell, TX
3rd BARBARA CURRY Richardson, TX
HM ANNA JOHNSON KELLER, TX
BUTTERMILK PIE – PIE CONTEST
1st ANNA JONES COPPELL, TX
2nd JOY H PARKER Palmer, TX
3rd EVA MARIE GRAF Forney, TX
HM JULIANA BLACK GARLAND, TX
NUT PIE – PIE CONTEST
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd DEBBIE HAMILTON Dallas, TX
3rd ANNA JONES COPPELL, TX
HM RENEE ENGLISH Coppell, TX
HM JULIANA BLACK GARLAND, TX
SUGAR FREE PIE – PIE CONTEST
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd SARA J SMITH Arlington, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
HM DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
BEST OF SHOW- PIE CONTEST
1st SALLY MUHL Sunnyvale, TX
Class 24 – YOUTH COOKING CONTEST
Lot 1 – FUDGE, ANY KIND, JUNIORS
FUDGE, ANY KIND – YOUTH COOKING, JUNIORS
1st HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
2nd LANCE CARTER Terrell, TX
3rd RACHEL LUCCI Venus, TX
HM CATHERINE E PALMER Wylie, TX
Lot 3 – MINTS – YOUTH COOKING-JUNIORS
MINTS – YOUTH COOKING – CANDY, JUNIORS
1st CATHERINE E PALMER Wylie, TX
2nd RACHEL LUCCI Venus, TX
3rd EVERETT RITCHIE Wylie, TX
Lot 4 – HND-DIPPED CHOC.-CREME FILLING
HAND-DIPPED CHOCOLATES-YOUTH COOKING,JRS
1st CAMPBELL GROVE Mansfield, TX
Lot 5 – BARK (PEPPERMINT, NUT, ETC)
YOUTH COOKING, CANDY, JUNIORS
1st BAILEY PINKERTON Alvord, TX
2nd CAMPBELL GROVE Mansfield, TX
3rd HAILEY M DUGGAN Richardson, TX
HM KATIE SLATEN Alvord, TX
Lot 6 – CHOCOLATE-CAKE BAKING,JUNIORS
YOUTH COOKING, CAKE BAKING, JUNIORS
1st HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
2nd EMMA C CATON RICHARDSON, TX
3rd RACHEL LUCCI Venus, TX
HM CLAIRE E CATON Richardson, TX
Lot 7 – WHITE/YELLOW-CAKE BAKING,JRS
WHITE/YELLOW-CAKE BAKING,YOUTH CKNG,JRS
1st KATIE SLATEN Alvord, TX
2nd HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
3rd MARTIN M WANYOIKE Grand Prairie, TX
HM ISAAC OTTO Rhome, TX
Lot 8 – POUND-CAKE BAKING, JUNIORS
POUND-CAKE BAKING,JUNIORS, YOUTH COOKING
1st ELIZABETH GARMON Krum, TX
2nd RACHEL LUCCI Venus, TX
3rd MARTIN M WANYOIKE Grand Prairie, TX
HM ELIZABETH HALE Grandview, TX
Lot 9 – SPICE CAKE-YOUTH COOKING, JRS
SPICE CAKE-YOUTH COOKING, JUNIORS
1st CLAIRE E CATON Richardson, TX
2nd ASHLYN AULT Rockwall, TX
3rd MARTIN M WANYOIKE Grand Prairie, TX
HM EVERETT RITCHIE Wylie, TX
Lot 10 – CUPCAKES, CAKE BAKING, JRS
CUPCAKES, CAKE BAKING,JRS, YOUTH COOKING
1st RUBY ANDERSON Dale, TX
2nd RACHEL LUCCI Venus, TX
3rd MARTIN M WANYOIKE Grand Prairie, TX
Lot 11 – DROP COOKIES-YOUTH COOKING,JRS
DROP COOKIES-YOUTH COOKING,JRS
1st EVERETT RITCHIE Wylie, TX
2nd BAILEY PINKERTON Alvord, TX
3rd SADIE A SMITH Mesquite, TX
HM KATIE SLATEN Alvord, TX
Lot 12 – BARS, YOUTH COOKING,COOKIES
BARS, YOUTH COOKING,COOKIES, JUNIORS
1st HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
2nd HENRY A OBERG Runaway Bay, TX
3rd PETRA FARR Wills Point, TX
Lot 13 – ANY COOKIE ON A STICK,JUNIORS
ANY COOKIE ON A STICK,JUNIORS,YOUTH CKNG
1st ANDREW S WISLEY Dallas, TX
Lot 14 – DROP COOKIES, CHILDREN
DROP COOKIES, CHILDREN, YOUTH COOKING
1st COLLIN W PALMER Royse City, TX
2nd REBEKAH HALE Grandview, TX
3rd CAROLINE M PALMER Wylie, TX
HM CALVIN BURRESS Houston, TX
Lot 15 – BARS, YOUTH CKG, CHILDREN
BARS, YOUTH COOKING, CHILDREN, COOKIES
1st SUMMER GARMON Krum, TX
2nd LILLIAN SKELTON Carrollton, TX
3rd ALLISON VAUGHN Rockwall, TX
HM SERENE ZIMMERMAN Colleyville, TX
HM MAGGIE LEAVELL Dallas, TX
Lot 16 – BROWNIES, YOUTH COOKING,CHLD
BROWNIES, YOUTH COOKING,CHILDREN
1st ALLISON VAUGHN Rockwall, TX
2nd REBEKAH HALE Grandview, TX
3rd CALVIN BURRESS Houston, TX
HM GUNNER D LINK Tennessee Colon, TX
Lot 17 – HOLIDAY R PARTY,COOKIES, CHLD
HOLIDAY R PARTY,COOKIES, CHILDREN,YOUTH
1st TAYLOR SKELTON Carrollton, TX
2nd KENNEDY M ARD Gun Barrel City, TX
3rd CALVIN BURRESS Houston, TX
HM SERENE ZIMMERMAN Colleyville, TX
Lot 18 – ANY COOKIE ON A STICK,CHILDREN
ANY COOKIE ON A STICK,CHILDREN
1st VIVIENNE KINGSLEY Dallas, TX
2nd CLARE A PALMER Royse City, TX
3rd KENNEDY M ARD Gun Barrel City, TX
Lot 19 – FUDGE, ANY KIND,CHILDREN,CANDY
FUDGE, CANDY, CHILDREN, YOUTH COOKING
1st HEZEKIAH LUCCI Venus, TX
2nd CONSTANCE FERNANDEZ Burleson, TX
3rd KENNEDY M ARD Gun Barrel City, TX
HM VIVIENNE KINGSLEY Dallas, TX
Lot 20 – BARK(PEPPERMINT,NUT) CHILDREN
BARK(PEPPERMINT,NUT) CHILDREN, YOUTH COO
1st JACOB LUCCI Venus, TX
2nd ISAIAH LUCCI Venus, TX
3rd SERENE ZIMMERMAN Colleyville, TX
Lot 21 – ANY OTHER CANDY, CHILDREN
ANY OTHER CANDY, CHILDREN, YOUTH COOKING
1st COLLIN W PALMER Royse City, TX
2nd SUMMER GARMON Krum, TX
3rd MAGGIE LEAVELL Dallas, TX
HM CONSTANCE FERNANDEZ Burleson, TX
HM CALVIN BURRESS Houston, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-YOUTH COOKING, JR
BEST OF SHOW, BLUE PLATE SPECIAL
1st HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
Lot 6001 – BEST OF SHOW,YOUTH CKNG-CHILD
BEST OF SHOW,YOUTH COOKING-CHILDREN
1st HEZEKIAH LUCCI Venus, TX
Class 25 – YOUTH DINNER’S ON ME COOK-OFF
Lot 1 – SWEET – AGES 8-12 YRS
DINNER’S ON ME COOKOFF 8 – 12 YEARS
1st OLIVIA R NAVARRO Irving, TX
2nd LILLIAN SKELTON Carrollton, TX
3rd TAYLOR SKELTON Carrollton, TX
Lot 2 – SAVORY -AGES 13-17 YRS
DINNER’S ON ME-AGES 13-17 YRS
1st HAILEY M DUGGAN Richardson, TX
2nd BRENDAN R LUKE Denton, TX
3rd HARRISON OBERG Runaway Bay, TX
Class 26 – BREAD BAKING
Lot 1 – LOAF BREAD, WHITE
LOAF BREAD, WHITE – BREAD BAKING CONTEST
1st SUSAN COWGER DALLAS, TX
2nd DEBRA OFSTAD-SEALS Dallas, TX
3rd ANNETTE VALDEZ BURLESON, TX
HM PAIGE D HOYT Weatherford, TX
Lot 2 – LOAF BREAD, OTHER
LOAF BREAD, OTHER, BREAD BKING
1st RENEE ENGLISH Coppell, TX
2nd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
3rd GERARDO OJEDA Dallas, TX
HM SHANNON SAVINS Dallas, TX
Lot 3 – ROLLS, DINNER (8 R 12 MINIMUM)
ROLLS, DINNER (8 R 12 MINIMUM).BREAD BKG
1st WANDA MILES Athens, TX
2nd KIMBERLY S RITCHIE Wylie, TX
3rd PAIGE D HOYT Weatherford, TX
HM PAULA BONCHAK Bonham, TX
HM JOSIE WRIGHT Dallas, TX
Lot 4 – SWEET BREAD, SWEET ROLLS
SWEET BREAD, SWEET ROLLS, BREAD BAKING
1st TONI STEGER Plano, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd VICKI A CARLISLE Dallas, TX
HM JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Lot 5 – SWEET BREAD,LOAVES,COFFEE CKS
SWEET BREAD,LOAVES,COFFEE CKS, BREAD BAK
1st JOSIE WRIGHT Dallas, TX
2nd ANNA JONES COPPELL, TX
3rd PAMELA D WOODBERRY Dallas, TX
Lot 6 – BREAD (CHEESE,HERB,ONION,ETC
BREAD (CHEESE,HERB,ONION,ETC
1st CAROL ADAMEK Dallas, TX
2nd SHANNON SAVINS Dallas, TX
3rd MARY FRANCES ROBERTS Garland, TX
Lot 7 – ANY GLUTEN FREE BREAD
ANY GLUTEN FREE BREAD, BREAD BAKING
1st CINDY HARDMAN Plano, TX
2nd SAM FINN Dallas, TX
3rd ELIZABETH GARMON Krum, TX
HM CAROLINE GILES Mesquite, TX
Lot 8 – MUFFINS,6 MINIMUM BREAD BAKING
MUFFINS, BREAD BAKING, QUICK BREAD
1st REGINA L FARRIS Forney, TX
2nd ANNA JONES COPPELL, TX
3rd DIANA PRAUSE Georgetown, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 9 – GINGERBREAD, BREAD BAKING
GINGERBREAD, BREAK BAKING, QUICK BREAD
1st PEGGY GARMON Rowlett, TX
2nd ANNA JONES COPPELL, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
HM LOUIS E YOUNG Fort Worth, TX
Lot 10 – ANY GLUTEN FREE BREAD, BRD BKG
ANY GLUTEN FREE BREAD, BREAD BAKING
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd CINDY HARDMAN Plano, TX
3rd ELIZABETH GARMON Krum, TX
HM ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 11 – FRUIT BREAD(APPLE,BANANA,ETC)
FRUIT BREAD(APPLE,BANANA,ETC) BREAD BAKG
1st SARA J SMITH Arlington, TX
2nd HELEN FIELDS Paradise, TX
3rd ROVLON HAYNES Cedar Hill, TX
HM DANIELLE G MARCANTEL WYLIE, TX
Lot 12 – VEGETABLE BREAD(PUMPKIN,ETC)
VEGETABLE BREAD(PUMPKIN,ETC)BREAD BAKING
1st EMMA HAYNES Dallas, TX
2nd SARA J SMITH Arlington, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
HM LOUIS E YOUNG Fort Worth, TX
Lot 13 – COFFEE CAKE,QUICK BREAD
COFFEE CAKE,QUICK BREAD, BREAD BAKING
1st SHEILA WESTMORELAND Mansfield, TX
2nd CHRISTINE K SAFADDINE Arlington, TX
3rd SARA J SMITH Arlington, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
HM SALLY MUHL Sunnyvale, TX
BREAD BAKING, BEST OF SHOW
1st SHEILA WESTMORELAND Mansfield, TX
Class 27 – HOLIDAY PARTY
Lot 1 – APPETIZER,HOLIDAY PARTY-EASTER
APPETIZER, HOLIDAY PARTY- EASTER
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd ERIN LUCCI Venus, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Lot 2 – SNACK-HOLIDAY PARTY-EASTER
SNACK-HOLIDAY PARTY – EASTER
1st CANDICE HAUN Highland Villag, TX
2nd STEVE WILT QUINLAN, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Lot 3 – DEC. FOOD-HOLIDAY PARTY,EASTER
DECORATED FOOD-HOLIDAY PARTY-EASTER
1st CHARITY BOOZIER Longview, TX
2nd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Lot 4 – APPETIZER, CHRISTMAS
APPETIZER, CHRISTMAS, HOLIDAY PARTY
1st ERIN LUCCI Venus, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 5 – SNACK-CHRISTMAS, HOLIDAY PARTY
SNACK-CHRISTMAS, HOLIDAY PARTY
1st CANDICE HAUN Highland Villag, TX
2nd STEVE WILT QUINLAN, TX
3rd ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 6 – DECORATED FOOD, CHRISTMAS
DECORATED FOOD, CHRISTMAS, HOLIDAY PARTY
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
2nd MISTY J SHANNON Frisco, TX
3rd MERA TUCKER Irving, TX
HM JUDY GELL Elkhart, TX
Lot 7 – APPETIZER, CINCO DE MAYO
APPETIZER, CINCO DE MAYO, HOLIDAY PARTY
1st MISTY J SHANNON Frisco, TX
2nd ALAN GELL Elkhart, TX
Lot 8 – SNACK-CINCO DE MAYO
SNACK-CINCO DE MAYO, HOLIDAY PARTY
1st MISTY J SHANNON Frisco, TX
2nd ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 9 – DECORATED FOOD-CINCO DE MAYO
DEC. FOOD-CINCO DE MAYO, HOLIDAY PARTY
1st ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 10 – APPETIZER – HALLOWEEN
APPETIZER – HALLOWEEN – HOLIDAY PARTY
1st SARAH AMBRIATI Dallas, TX
2nd CANDICE HAUN Highland Villag, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
HM JUDY GELL Elkhart, TX
Lot 11 – SNACK – HALLOWEEN
SNACK – HALLOWEEN – HOLIDAY PARTY
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 12 – DECORATED FOOD-HALLOWEEN
DECORATED FOOD-HALLOWEEN, HOLIDAY PARTY
1st MERA TUCKER Irving, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW – HOLIDAY PARTY
BEST OF SHOW – HOLIDAY PARTY
1st JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
Class 28 – LET’S DO LUNCH!
Lot 1 – VEGETABLE-LET’S DO LUNCH-SALAD
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
HM BAILEY LLOYD Dallas, TX
Lot 2 – POTATO-LET’S DO LUNCH – SALADS
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd KATE S ROVNER PLANO, TX
3rd DEBBIE HAMILTON Dallas, TX
HM JODI THOMPSON Fort Worth, TX
Lot 3 – MEAT/SEAFOOD – SALADS
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd HELEN FIELDS Paradise, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 4 – QUICHE, ENTREE, LET’S DO LUNCH
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd DEBBIE HAMILTON Dallas, TX
3rd KATE S ROVNER PLANO, TX
Lot 5 – BOWL, ENTREE – LET’S DO LUNCH
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
3rd NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 6 – ANY DESSERT- LET’S DO LUNCH
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd CAROL ADAMEK Dallas, TX
3rd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
HM BAILEY LLOYD Dallas, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-LET’S DO LUNCH
BEST OF SHOW- LET’S DO LUNCH CONTEST
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
Department 29 – SENSATIONAL CITRUS
Lot 1 – APPETIZERS-SENSATIONAL CITRUS
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd MARY FRANCES ROBERTS Garland, TX
3rd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
Lot 2 – SOUP – SENSATIONAL CITRUS
1st JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
2nd REGINA L FARRIS Forney, TX
3rd JULIANA BLACK GARLAND, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 3 – MAIN DISH – SENSATIONAL CITRUS
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
3rd LILLIAN GREENSLADE Fort Worth, TX
HM JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Lot 4 – DESSERTS – SENSATIONAL CITRUS
1st ERIN LUCCI Venus, TX
2nd JULIANA BLACK GARLAND, TX
3rd MARTHA K LLEWELLYN Trophy Club, TX
Lot 6000 – BESTOF SHOW-SENSATIONAL CITRUS
1st JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Department 30 – FAIR CONCOCTIONS
Lot 1 – SWEET – FAIR CONCOCTIONS
1st DIANNE RAGAIN Dallas, TX
2nd MARTHA K LLEWELLYN Trophy Club, TX
3rd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
Lot 2 – SAVORY – FAIR CONCOCTIONS
1st REGINA L FARRIS Forney, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd TIFFANY DUNKIN Rockwall, TX
Lot 3 – ON A STICK – FAIR CONCOCTIONS
1st DIANNE RAGAIN Dallas, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-FAIR CONCOCTIONS
BEST OF SHOW-FAIR CONCOCTIONS
1st REGINA L FARRIS Forney, TX
Class 31 – ICE CREAM FREEZE-OFF
Lot 1 – CHOCOLATE(W R WOUT ADDITIONS)
1st KATE S ROVNER PLANO, TX
2nd JOAN SHEPPARD Rockwall, TX
3rd REBECCA DARROUZET Dallas, TX
Lot 2 – VANILLA (WITH R WOUT ADDITIONS
1st TONYA BENSON Fredericksburg, TX
Lot 3 – FRUIT – ICE CREAM FREEZE-OFF
1st KRYSABELLE GILBERT Lindale, TX
2nd WESLEY BURRESS Houston, TX
3rd SAM FINN Dallas, TX
HM TONI STEGER Plano, TX
Lot 4 – NUTS, ICE CREAM FREEZE-OFF
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
Lot 5 – ANY OTHER-ICE CREAM FREEZE-OFF
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd KEITH GILBERT Lindale, TX
3rd JULIANA BLACK GARLAND, TX
Lot 6000 – BOS ICE CREAM FREEZE-OFF
1st KRYSABELLE GILBERT Lindale, TX
Class 32 – COOKING WITH CHEESE
Lot 1 – CHEESE APPETIZER-CKNG W CHEESE
1st JILL SPEARS Prosper, TX
2nd SHERI LONG Decatur, TX
3rd COY0TE SHOOK Austin, TX
HM BRENDA J SIMPSON Irving, TX
HM DIANNE RAGAIN Dallas, TX
Lot 2 – PIMENTO CHEESE-CKNG W CHEESE
1st SALLY MUHL Sunnyvale, TX
2nd JOHNNY P SPEARS Prosper, TX
3rd CANDICE HAUN Highland Villag, TX
Lot 3 – CHEESE SOUP-COOKING W CHEESE
1st PEGGY GARMON Rowlett, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd SAM FINN Dallas, TX
Lot 4 – VEGETABLE CHEESE SOUP
1st CANDICE HAUN Highland Villag, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 5 – CHEESE ENTREE, CK WITH CHEESE
1st COY0TE SHOOK Austin, TX
2nd SHERI LONG Decatur, TX
3rd JUDY SPENCER-CREED Euless, TX
HM MICHAEL KIMERY Dallas, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 6 – CHEESE DESSERT (NO CHEESECAKE)
1st JILL SPEARS Prosper, TX
2nd RENEE ENGLISH Coppell, TX
3rd JUANITA C VASQUEZ Carrollton, TX
HM CAROL ADAMEK Dallas, TX
HM NICOLE MULDOON Forney, TX
Lot 7 – CHEESECAKE- COOKING W CHEESE
1st JOHN ROACH Southlake, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd NICOLE MULDOON Forney, TX
HM RENEE ENGLISH Coppell, TX
HM SARA J SMITH Arlington, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW COOKING W CHEESE
1st JOHN ROACH Southlake, TX
Class 33 – RED RIVER SHOWDOWN BISCUIT
Lot 1 – TRADITIONAL BISCUITS
1st WESLEY BURRESS Houston, TX
2nd ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
3rd KIMBERLY S RITCHIE Wylie, TX
Lot 2 – ANY OTHER (CHSE,GARLIC,BLUBERY
1st LILLIAN SKELTON Carrollton, TX
2nd WESLEY BURRESS Houston, TX
3rd KIMBERLY S RITCHIE Wylie, TX
HM ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW – BISCUITS
1st WESLEY BURRESS Houston, TX
Class 34 – COOKIE CONTEST
Lot 1 – DROP – COOKIE CONTEST
1st STEVE SIEVERDING Dallas, TX
2nd VICKI SCOTT Dallas, TX
3rd TIFANY SWULIUS Dallas, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
HM IAN BHATIA Dallas, TX
HM CHERYL F JESSEE Austin, TX
Lot 2 – ICE BOX SLICED-COOKIE CONTEST
1st KATE S ROVNER Plano, TX
2nd PRISCILLA BRAWNER Dallas, TX
3rd HOPE SKELTON Carrollton, TX
HM SUE RAINEY Pottsboro, TX
HM JONNETTE L HAZEN Comanche, TX
HM VIRGINIA N HARPER Garland, TX
Lot 3 – BARS – COOKIE CONTEST
1st WESLEY BURRESS Houston, TX
2nd EILEEN DAVIS Heath, TX
3rd JADE TUNSTALL-STEGEMEIR Allen, TX
HM KATE S ROVNER Plano, TX
HM BETTY MCKNIGHT Dallas, TX
Lot 4 – HOLIDAY / PARTY – COOKIE CNST
1st KATE S ROVNER Plano, TX
2nd PAIGE D HOYT Weatherford, TX
3rd JENNA RUSHING Arlington, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
HM CAROL ADAMEK Dallas, TX
Lot 5 – SANDWICH-COOKIE CONTEST
1st TERRI HAMLETT Alvarado, TX
2nd ANNA JOHNSON Keller, TX
3rd JILL BAKER Little Elm, TX
HM MICHAEL KIMERY Dallas, TX
HM ISABEL BHATIA Dallas, TX
Lot 6 – HAND ROLLED (BALL) / PRESSED
1st DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
2nd KATE S ROVNER Plano, TX
3rd KAREN WOO Plano, TX
HM CARRIE NEELY Fort Wort,TX
HM BRENDA J SIMPSON Irving, TX
HM ASHLEY SNYDER Sherman, TX
Lot 6000 – COOKIE CONTEST-BEST OF SHOW
1st WESLEY BURRESS Houston, TX
Class 35 – PORTS OF CALL
Lot 1 – AUSTRIA-PORTS OF CALL CONTEST
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
3rd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
HM ERIN LUCCI Venus, TX
Lot 2 – COSTA RICA-PORTS OF CALL
1st ERIN LUCCI Venus, TX
2nd JULIANA BLACK GARLAND, TX
3rd JOY VERKLER Wylie, TX
Lot 3 – INDIA – PORTS OF CALL
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
2nd JOHN M MUHL Dallas, TX
3rd SAM FINN Dallas, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 4 – MEXICO – PORTS OF CALL
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd CAROLINE GILES Mesquite, TX
3rd MICHELE BURGER Euless, TX
HM ASHLEE VALDEZ-HINZ Burleson, TX
HM SAM FINN Dallas, TX
Lot 5 – THAILAND – PORTS OF CALL
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
3rd TONI STEGER Plano, TX
HM JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
Lot 6 – VIET NAM – PORTS OF CALL
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd MICOLE N THRASHER Plano, TX
3rd LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW – PORTS OF CALL
1st JULIANA BLACK GARLAND, TX
Class 36 – BLUE PLATE SPECIAL
Lot 1 – PEAS – BLUE PLATE SPECIAL
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd JOHNNY P SPEARS Prosper, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Lot 2 – VEGETABLE CASSEROLE
1st PAULA WYSE KINDRED Plano, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Lot 3 – POT PIE – BLUE PLATE SPECIAL
1st DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
2nd DAVID SEXTON, JR Seagoville, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 4 – CHICKEN & DUMPLINGS-BLUE PLATE
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 5 – CORNBREAD – BLUE PLATE SPECIAL
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
2nd COLLEEN HALBERT Parker, TX
3rd PAULA WYSE KINDRED Plano, TX
HM DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
Lot 6 – CREAM PIES – BLUE PLATE SPECIA
1st DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd NATALIE KAUDER Frisco, TX
HM SUE RAINEY Pottsboro, TX
Lot 7 – FRIED PIES, BLUE PLATE SPECIAL
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
HM JILL SPEARS Prosper, TX
Lot 6000 – BST OF SHOW BLUE PLATE SPECIAL
1st BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Class 38 – JAMMIN’ WITH JELLY
Lot 1 – HORS D’OEUVRES-JAMMIN’ W JELLY
1st PAULA WYSE KINDRED Plano, TX
2nd CAROL ADAMEK Dallas, TX
3rd BETTY MCKNIGHT Dallas, TX
HM MARY EHRENBERGER Dallas, TX
Lot 2 – MAIN DISH – JAMMIN’ W JELLY
1st KAREN HAMELWRIGHT North Richland, TX
2nd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
Lot 3 – DESSERTS – JAMMIN’ WITH JELLY
1st PAMELA D WOODBERRY Dallas, TX
2nd PAULA WYSE KINDRED Plano, TX
3rd PAULA BONCHAK Bonham, TX
HM JULIANA BLACK Garland, TX
Lot 4 – BEVERAGE – JAMMIN’ WITH JELLY
1st JULIANA BLACK Garland, TX
2nd SARA J SMITH Arlington, TX
Lot 6000 – BST OF SHOW-JAMMIN’ WITH JELLY
1st JULIANA BLACK Garland, TX
Class 37 – SPEEDY DISHES
Lot 1 – APPETIZER – SPEEDY DISHES
1st TONI STEGER Plano, TX
2nd ASHLEE VALDEZ-HINZ Burleson, TX
3rd BETTY MCKNIGHT Dallas, TX
HM SUZY CRAVENS Coppell, TX
Lot 2 – MAIN DISH – SPEEDY DISHES
1st CAROL ADAMEK Dallas, TX
2nd SUZY CRAVENS Coppell, TX
3rd JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
HM JULIANA BLACK GARLAND, TX
Lot 3 – VEG. SIDE DISH-SPEEDY DISHES
1st SARA J SMITH Arlington, TX
2nd PHILLIP YOUNG Garland, TX
3rd SUZY CRAVENS Coppell, TX
Lot 4 – SALAD – SPEEDY DISHES
1st PAULA BONCHAK Bonham, TX
2nd SUZY CRAVENS Coppell, TX
3rd SARA J SMITH Arlington, TX
Lot 5 – BARK (PEPPERMINT,NUT,ETC)
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd NICK SANDERS TROPHY CLUB, TX
3rd JULIANA BLACK GARLAND, TX
Lot 6 – ‘Y OTHER DESSERT-SPEEDY DISHES
1st JUDITH FAULKNER ALLEN, TX
2nd PAULA BONCHAK Bonham, TX
3rd MICHELE BURGER Euless, TX
HM CAROL ADAMEK Dallas, TX
HM DEAUNNA E MCDONALD Carrollton, TX
Lot 7 – SNACK – SPEEDY DISHES CONTEST
1st LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
2nd ANNETTE VALDEZ BURLESON, TX
3rd PAULA BONCHAK Bonham, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW SPEEDY DISHES
1st CAROL ADAMEK Dallas, TX
Class 39 – COBBLER COOK-OFF
ANY FRUIT- NO BERRIES COBBLER COOK-OFF
1st MARISA LE COUR Rockwall, TX
2nd SUE RAINEY Pottsboro, TX
3rd KRYSABELLE GILBERT Lindale, TX
ANY BERRY (NO FRUIT IN BERRIES) COBBLER
1st WESLEY BURRESS Houston, TX
2nd JULIANA BLACK GARLAND, TX
3rd JILL SPEARS Prosper, TX
HM ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
HM LYNDA SANDERS TROPHY CLUB, TX
COBBLER COOK-OFF – BEST OF SHOW
1st MARISA LE COUR Rockwall, TX
Class 40 – PIZZA COOK-OFF
Lot 1 – VEGETABLE, PIZZA COOK-OFF
1st SAM FINN Dallas, TX
2nd TONI STEGER Plano, TX
3rd KEITH GILBERT Lindale, TX
HM EMILY R PALMER Royse City, TX
Lot 2 – MEAT – PIZZA COOK-OFF
1st ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
2nd SAM FINN Dallas, TX
3rd SAMUEL MORTIMER Dallas, TX
HM KIMBERLY S RITCHIE Wylie, TX
Lot 3 – GLUTEN-FREE PIZZA COOK-OFF
1st ERIN LUCCI Venus, TX
2nd KRYSABELLE GILBERT Lindale, TX
3rd SAM FINN Dallas, TX
Lot 4 – DESSERT – PIZZA COOK-OFF
1st ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
1st ERIN LUCCI Venus, TX
3rd CAROLINE GILES Mesquite, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW – PIZZA COOK-OFF
1st ELLEN J RITCHIE Saginaw, TX
Class 41 – CANDY CONTEST
Lot 1 – CARAMELS- CANDY CONTEST
1st PAULA BONCHAK Bonham, TX
2nd TIFFANY DUNKIN Rockwall, TX
3rd JANICE LOHRS Nevada, TX
HM CYNDY D GROVE Alvord, TX
HM ASHLEE VALDEZ-HINZ Burleson, TX
Lot 2 – DIVINITY – CANDY CONTEST
1st PEGGY GARMON Rowlett, TX
2nd CYNDY D GROVE Alvord, TX
3rd NICK SANDERS Trophy Club, TX
HM CAROL ADAMEK Dallas, TX
HM TIFFANY DUNKIN Rockwall, TX
Lot 3 – FUDGE, CHOCOLATE-CANDY CONTEST
1st CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
2nd SHERI LONG Decatur, TX
3rd PRISCILLA BRAWNER Dallas, TX
HM DIANNE RAGAIN Dallas, TX
Lot 4 – FUDGE, NO CHOCOLATE,CANDY CNST
1st CAROL ADAMEK Dallas, TX
2nd NICK SANDERS Trophy Club, TX
3rd SARAH RICHARDS Plano, TX
HM JUDITH FAULKNER Allen, TX
Lot 5 – HAND-DIPPED CHOCOLATES
1st MEREDITH F WATSON Farmers Branch, TX
2nd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
3rd MARY FRANCES ROBERTS Garland, TX
Lot 6 – HARD CANDY – CANDY CONTEST
1st MARY EHRENBERGER Dallas, TX
2nd JANICE LOHRS Nevada, TX
3rd TAWNYA PHELAN Grand Prairie, TX
HM TONI STEGER Plano, TX
Lot 7 – MINTS – CANDY CONTEST
1st TIFFANY PHELAN Grand Prairie, TX
2nd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
3rd PATTI RICHARDS Plano, TX
Lot 8 – NUT BRITTLES – CANDY CONTEST
1st ALLISON CADDEL Pittsburg, TX
2nd TAWNYA PHELAN Grand Prairie, TX
3rd MARY FRANCES ROBERTS Garland, TX
HM ALICIA P DEEGAN Austin, TX
Lot 9 – NUT ROLL – CANDY CONTEST
1st JESSICA STEPHENS Canton, TX
2nd JUDITH FAULKNER Allen, TX
3rd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
Lot 10 – PRALINES – CANDY CONTEST
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
2nd ALLISON CADDEL Pittsburg, TX
3rd JANICE LOHRS Nevada, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 11 – TOFFEE – CANDY CONTEST
1st CINDY OBRIEN Dallas, TX
2nd MITCHELL L CATHEY Dallas, TX
3rd CAROL ADAMEK Dallas, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW CANDY CONTEST
1st CINDY OBRIEN Dallas, TX
Class 42 – COWBOY COOKING
Lot 1 – DUTCH OVEN CASSEROLE
1st SARA J SMITH Arlington, TX
2nd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
3rd PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 2 – BEANS-COWBOY COOKING
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
2nd PAULA SKELTON Haltom City, TX
3rd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
HM CHRISTINE K SAFIEDDINE Arlington, TX
Lot 3 – SOUP – COWBOY COOKING
1st LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
HM PAULA SKELTON Haltom City, TX
Lot 4 – STEW – COWBOY COOKING
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd SHANNON SAVINS Dallas, TX
3rd SALLY MUHL Sunnyvale, TX
Lot 5 – STIR FRY – COWBOY COOKING
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd TONI STEGER Plano, TX
Lot 6 – SLAB PIE – COWBOY COOKING
1st SUE RAINEY Pottsboro, TX
2nd DIANNE RAGAIN Dallas, TX
3rd DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
HM LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
Lot 6000 – BEST OF SHOW-COWBOY COOKING
1st LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
Class 43 – “LET’S COWBOY UP” COSTUME CNST
Lot 1 – ADULTS – (18 +)
1st DIANNE RAGAIN Dallas, TX
2nd MARY EHRENBERGER Dallas, TX
3rd MICHELE BURGER Euless, TX
HM MISTY J SHANNON Frisco, TX
HM DONNA-MARIA SEXTON Seagoville, TX
HM LYNDA SANDERS Trophy Club, TX
Lot 3 – CHILDREN ( 11 & UNDER)
1st MICHAEL HARMON Sunnyvale, TX
2nd MILO M SHANNON Frisco, TX
Class 44 – BEST COMPETITOR AWARDS
MOST POINTS IN FAIRTIME CONTESTS 2019
1st PAULA SKELTON Haltom City, TX
2nd BRENDA J SIMPSON Irving, TX
3rd LYNDA SANDERS Trophy Club, TX