Celebrity Chef Kitchen

Join popular chefs from some of Texas’ most prominent restaurants at the Cutco Celebrity Chef Kitchen as they prepare and share some of their favorite dishes. These Lone Star food icons will also share kitchen tips, and answer questions from the audience. Be sure to stick around for the free samples at the end of the show!

Location

Located in the Creative Arts building.

Find on the Map

Sponsored By:

Cutco

2019 Celebrity Chef Kitchen Schedule

Date of Demo Time Name of Chef – Restaurant
Friday, September 27 11:00 AM Allison Hodges & Katrina Warner – TCC SE Campus
Friday, September 27 12:30 PM Janice Provost – Parigi
Friday, September 27 2:30 PM Sharon Van Meter – 3015 Trinity Groves
Friday, September 27 4:30 PM Uno Immanivong – Red Stix
Saturday, September 28 11:00 AM Bradley Ferst – DumpCake Daddy
Saturday, September 28 12:30 PM Julio Ortiz – Knife
Saturday, September 28 2:30 PM Roosevelt Pierre – Pierre Mardi Gras Catering
Saturday, September 28 4:30 PM Ashley Henderson – Private Chef
Sunday, September 29 11:00 AM William Hodges – El Centro
Sunday, September 29 12:30 PM MiMi Johnson – DFW Cooking Parties
Sunday, September 29 2:30 PM Tuan Pham – Four Sisters – A Taste Of Vietnam
Sunday, September 29 4:30 PM Scott Horwitz – Chefsville
Monday, September 30 11:00 AM Jimmy Duke – Imoto Sushi Bar
Monday, September 30 12:30 PM James McGee – Peace. Love. & Eatz Smoothie Bar
Monday, September 30 2:30 PM Joel Orsini – Booty’s
Monday, September 30 4:30 PM Kareem Alrefaai, Asmaa Khattab – Bigdash Ice Cream and Pastries
Tuesday, October 1 11:00 AM Jennifer Bajsel – Getting Saucy
Tuesday, October 1 12:30 PM Abraham Salum – Salum
Tuesday, October 1 2:30 PM Scott Syptak – International Smoke
Tuesday, October 1 4:30 PM Josh Sutcliff – Las Almas Rotas & Sutcliff & Brammer Hospitality
Wednesday, October 2 11:00 AM Josh Deaton – Sideways BBQ
Wednesday, October 2 12:30 PM Aaron Staudenmaier – Whiskey Cake
Wednesday, October 2 2:30 PM Katrina Reischer-Carpenter – Carpenter Catering Services
Wednesday, October 2 4:30 PM Ted Grieb – Fatted Calf & Culpeppers
Thursday, October 3 11:00 AM Celisse Rodriguez & Danielle Roberts – Sur La Table
Thursday, October 3 12:30 PM Eric Justice – Cotton Patch Cafe
Thursday, October 3 2:30 PM Meaders Ozarow – Empire Baking Co
Thursday, October 3 4:30 PM David Pena – Goodfriend Beer Garden & Burger House
Friday, October 4 11:00 AM Mike Newton – Cowboy Chef Newton
Friday, October 4 12:30 PM Mary Reisinger – Texas Beekeepers Association
Friday, October 4 2:30 PM Sayda Rapalo – Quixote Bakery Cafe
Friday, October 4 4:30 PM Dino Santonicola – Partenope Ristorante
Saturday, October 5 11:00 AM Elizabeth Dry – Promise of Peace Gardens- Soup It Forward Market Stand
Saturday, October 5 12:30 PM Lydia Gonzalez – Savorista Kitchen & Catering
Saturday, October 5 2:30 PM Margaret Alvis – Butler’s Cabinet
Saturday, October 5 4:30 PM Blythe Beck – Pink Magnolia
Sunday, October 6 11:00 AM Rick Neal – Texas Chefs Association
Sunday, October 6 12:30 PM Robert Hale – Texas Beef Council
Sunday, October 6 2:30 PM Oliver Sitrin – Bullion
Sunday, October 6 4:30 PM Tiffany Derry – Roots Chicken Shak
Monday, October 7 11:00 AM Cassondra Armstrong – Master of Culinary Concepts
Monday, October 7 12:30 PM Stephen McHugh – Imoto
Monday, October 7 2:30 PM Ben Hutchison – Ben Hutchison Catering
Monday, October 7 4:30 PM Taylor McCreary – Braindead Brewing
Tuesday, October 8 11:00 AM Lindsey Lawing – Lucy’s Pies
Tuesday, October 8 12:30 PM Amanda Tucker – Education Service Center – Region 11
Tuesday, October 8 2:30 PM Anthony Van Camp – The Clover Club
Tuesday, October 8 4:30 PM Chris Belanger – Fort Worth Petroleum Club
Wednesday, October 9 11:00 AM Kevin Martinez – Tokyo Cafe
Wednesday, October 9 12:30 PM Victor Villarreal – Abe Froman’s of Fort Worth
Wednesday, October 9 2:30 PM Bria Downey – Clay Pigeon
Wednesday, October 9 4:30 PM Nikky Phinyawatana – Asian Mint x Nikky Feeding Souls
Thursday, October 10 11:00 AM Matt Trevino – Ritz Carlton
Thursday, October 10 12:30 PM Antonella “Anto”  Aiello – Mamma Monica’s Italian Restaurant
Thursday, October 10 2:30 PM Chris Vogeli – III Forks
Thursday, October 10 4:30 PM Ryan Barnett – Four Seasons at Las Colinas
Friday, October 11 11:00 AM Eric Dreyer – Ellie’s at Hall Arts Hotel
Friday, October 11 12:30 PM Ben Merritt – Fixture – Kitchen and Social Lounge/ Ben’s Triple B
Friday, October 11 2:30 PM Jeana Johnson – Canvas Hotel
Friday, October 11 4:30 PM Sage Sakiri – Riverbend Cafe & Catering
Saturday, October 12 11:00 AM Matt Dallman – Live Coals
Saturday, October 12 12:30 PM JP Mancha – EatRight Meal Plans
Saturday, October 12 2:30 PM Elizabeth Ging – Sift + Pour
Saturday, October 12 4:30 PM Chad Sessions – Smoke Sessions BBQ
Sunday, October 13 11:00 AM Darrell Byers – Seven Acres BBQ
Sunday, October 13 12:30 PM Jill Lawson – Glen Rose ISD, Child Nutrition Director
Sunday, October 13 2:30 PM Tara McCartney – Kneady Doughnuts
Sunday, October 13 4:30 PM Juan Rodriguez – Magdelena’s
Monday, October 14 11:00 AM Roe DiLeo – Henry’s Majestic
Monday, October 14 12:30 PM Travis Bush – T-Rex Pickles
Monday, October 14 2:30 PM April Barney-Pouncy – Intergalactic Coffee
Monday, October 14 4:30 PM Helen Duran – Coppell ISD
Tuesday, October 15 11:00 AM Wade Burch – Perle on Maple
Tuesday, October 15 12:30 PM Chad Bowden – Jaspers Uptown
Tuesday, October 15 2:30 PM Bill Ziegler – Norma’s Cafe
Tuesday, October 15 4:30 PM Chris Patrick – Bright Box Foods
Wednesday, October 16 11:00 AM Dunia Borga – La Duni
Wednesday, October 16 12:30 PM Julia Dunaway – Chef Julia
Wednesday, October 16 2:30 PM Diana Zamora – Nosh Bistro
Wednesday, October 16 4:30 PM Corey Lyon – Profound Microfarms
Thursday, October 17 11:00 AM Dana Collins – Cooking for Cancer
Thursday, October 17 12:30 PM Darlene Walton – Rockin’ Texas Real Ranch Cuisine
Thursday, October 17 2:30 PM Michael Kirchman – UTHealth East Texas
Thursday, October 17 4:30 PM Drew Demler – Big Tex Urban Farms
Friday, October 18 11:00 AM Andrea Meyer – Bisous Bisous Pâtisserie
Friday, October 18 12:30 PM Jennifer Newbold – New Bold Cuisine
Friday, October 18 2:30 PM Tracy Hutchins – Hutchins BBQ
Friday, October 18 4:30 PM Jill Bates – Jilly’s Consulting Biz
Saturday, October 19 11:00 AM Lisa Wright – Living Wright at Home
Saturday, October 19 12:30 PM Dotty Griffith – True Texas Cuisine
Saturday, October 19 2:30 PM Joey Allette – Team Building with Taste
Saturday, October 19 4:30 PM Annie Greenslade – The Sweet Life Chef
Sunday, October 20 11:00 AM Hao Tran & Dixya Bhattarai – Hao & Dixya
Sunday, October 20 12:30 PM Brittany Mansfield – Palate Pro
Sunday, October 20 2:30 PM Tina Miller – Proper Baking Co
Sunday, October 20 4:30 PM Sunnye Childers – Celebrity Chef Kitchen